Obserwuj nas na:

f

Pozostałe

Mistrz i uczeń ... 1991 r.

Kontynuacja tradycji pod nazwą BRÓG

1 lipca 1991 roku zarejestrowano firmę "Wyrób galanterii drewnianej, S.C. Róg Kazimierz & Bednarczyk Zbigniew", która jest kontynuatorem spółki "Róg & Błażkowski", wcześniej spółki "Mazuryk, Róg, Błażkowski", jeszcze wcześniej "Wytwórni fajek Z. Mazuryk", zaczynając jako spółka "W. Winiarski, Z. Mazuryk". Od 1992 roku na fajkach wytwórni wybijany jest znak "BRÓG" oraz zostają skatalogowane fajki i opatrzone wybitym numerem. Najwięcej pracy jest z wdrożeniami nowych technologii i sprzedażą naszych produktów. Spółka zawsze pracowała razem, wspierając się nawzajem (Kazimierz mający okna mieszkania na stację kolejową, zawsze był w oknie żegnając i witając, wojażującego z ofertą po polskich trafikach wspólnika). Doświadczenie i wysokie umiejętności pana Kazimierza, zapał i energia Zbyszka dają duże szanse powodzenia firmie. Od 1992 do końca 1995 pracuje w pracowni także brat Zbyszka, Mariusz Bednarczyk, a od września 1993 do końca 1995 kuzyn - Artur Bednarczyk, od lutego 1995 Andrzej Pest. Powstają nowe modele fajek, wszystkie są sygnowane znakiem firmowym i każda posiada swój numer.

"Bróg" trzykrotnie w Bydgoszczy sponsorował jesienne konkursy fajczarskie, przeznaczając do palenia modele nr.61, 60 i 74. Sponsorował: przemyską "Kolebkę ' 94" (I Ogólnopolski Turniej w Wolnym Paleniu Fajki palono w fajce Bróg nr.69(poker)), i inne fajczarskie spotkania, był jednym z pierwszych sponsorów Przemyskiego Klubu Fajki. Od lat współpracujący i zaprzyjaźniony z "KALUMETEM". Bróg współpracuje w tym okresie z krakowską "Trafika - pipe" T. Miski, warszawską " Fajką", szczecińskim "Światem Fajki " Andrzeja Bociana, Charlsem Fairmornem z Poznania i innymi. Na wytwarzane w pracowni fajki Bróg uzyskuje certyfikaty rzemiosła artystycznego, Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Krakowie. Spod dłut, szlifierek, polerek wychodzą też fajki rzeźbione o formach fantazyjnych, roślinnych i zwierzęcych. Do ich produkcji używane są różne rodzaje drewna, tworzone są autografy np.: fajka z czterema ustnikami, dwie główki fajki z jednym ustnikiem, itp. Poszukując "nowego". Zajmuje się również reperacjami fajek, wszystkich firm z Europy i świata.

Pod koniec 1995 roku Kazimierz Róg decyduje się pójść na zasłużoną emeryturę (48 lat pracy !!!) i od 01.11.95 Zbyszek Bednarczyk rejestruje pracownię pod swoim nazwiskiem nazywając ją "Pracownia Fajek Mr. Bróg", wcześniej spłacając byłemu wspólnikowi Jego udział. Jest też członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Przemyślu. Pracownia zdobywa nowe rynki zaczynając współpracę z Tobacco Trading International Poland w Krakowie, który staje się największym dystrybutorem fajek w Polsce. Ta współpraca staje się bodźcem dalszego rozwoju pracowni Mr. Broga alias Zbyszka Bednarczyka i powstania Mrs. Bróg Renaty Bednarczyk. Remontowana i poszerzana jest powierzchnię wytwórni, zwiększając jej możliwości. Motto pracowni Mr Bróg brzmi : "Dymu dla nikogo, zapach dla wszystkich, smak dla mnie " Zbyszek Bednarczyk wraz z żoną Renatą i synem Jakubem, mieszkają na poddaszu pracowni, całkowicie wiążąc własne losy z fajkarstwem. . " Zawsze będę wykonywał fajki, to nie zawód to pasja ogarniająca mnie coraz bardziej, wytwór moich rąk... fajka, taka wciąż niedoskonała, niespełniona, ograniczająca w kształcie i technologii. Uwielbiam pracę w drewnie, nie tylko przy fajce. Jest fajka atrybutem mężczyzny, używam jej, i sprawia mi przyjemność, podnieca swoją doniosłością, aktem palenia. Jest wyrażoną, pierwotną potrzebą posiadania ognia i choć samo w sobie palenie tytoniu jest niekoniecznie dobre, to używanie fajki jest jakimś namaszczeniem, ceremoniałem, refleksją nad boską wonią dymu.... " Nie mogąc rozstać się z zawodem Kazimierz Róg nadal służy fachową pomocą w Mr Brogu (Pan Kazimierz w lutym ' 98 skończył pierwszy milion fajek swojego życia i zaczął drugi).

Rada Polskich Klubów Fajki w uznaniu zasług Przemyskich Mistrzów Fajki dla Fajczarstwa Polskiego z okazji Jubileuszu 90-lecia przemyskich Fajkarzy, uhonorowała okolicznościowym dyplomem Zbyszka Bednarczyka alias Mr. Broga. Takim samym dyplomem został uhonorowany Mistrz Kazimierz Róg, któremu pracownia Mr. Bróg, zawdzięcza swoją pozycję, który od korzeni w 1948 r. do dziś jest głównym twórcą Jej sukcesu. "Człowiekowi dobremu i skromnemu, doskonałemu i pracowitemu rzemieślnikowi, mojemu Mistrzowi, Przyjacielowi, dziękując Mu za wszystko "- Zbyszek Bednarczyk.

Bróg ma szczęśliwa rękę do wszystkiego co fajowe !!! a od 2000 roku w naszych fajkach pobity został Rekord Świata w Wolnym Paleniu Fajki przez Danutę Pytel z Koszalina . W Zajączkowie niedaleko Szmotuł Pani Danuta Pytel z Koszalina zaskoczyła wszystkich uczestników porywającym zwycięstwem. W pierwszym dniu, 25 marca w turnieju drużynowym paliła Bróg/"chochlę" przez 2 godz 22 min i 20 sekund, nowy rekord Polski kobiet.

Ale to nie wszystko. Następnego dnia 26 marca w niedzielę w zawodach indywidualnych ta sama pani Danuta zachowując wszelkie zasady regulaminu paliła 3 gramową porcję tytoniu w fajce Bróg/"billiard" nieprzerwanie przez 3 godziny 15 minut 24 sekundy. Pobiła starego rekordzistę Henryka Rogalskiego, który jako drugi w klasyfikacji indywidualnej, palił 2 godziny 57 minut 21 sekund. Rekord świata kobiet ustanowiony na mistrzostwach świata w Szwajcarii w roku 1995 przez Belgijkę Marinę de Wolf wynosi 2 godz. 35min. 05 sek. Rekord świata 3 godz. 15 min. 37 min. ustanowił Duńczyk Jesper Bo Petersen w 1997 roku. Ale to nie koniec sukcesów fajek Bróg 1 maja w Lubuskim Turnieju w Wolnym Paleniu Fajki Wrzoścowej w Sulęcinie ta sama Danusia Pytel rzuca na kolana wszystkich fajczarzy Świata Uzyskując w fajce Bróg " championka" absolutny rekord Świata 3:45;08 . Jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni za to że udowodniła wszystkim że nasze fajki to nie tylko szeroko dostępna oferta ale i dobra fajka, fajka sukcesu .

Bróg itd... Do dziś

Kalendarium

W Listopadowy dzień '99 roku, Klub Garnizonowy w Przemyślu otrzymał od firmy Bróg fajkę "Kalumet " na okoliczność spotkania tamże Ministrów Obrony Narodowej grupy Wyszegradzkiej; Czech Vladymir Vetchy, Węgier Janosz Szabo i Polski Janysz Onyszkiewicz. Służył im rozpaleniem i rytuałem (wydmuchano dym w cztery strony świata) Zbyszek Bednarczyk /Z'Bróg

Od 1999 roku w najbliższy 1-mu lipca weekend (1 lipca obchodzony jako początek spółki Zbyszka z Kazimierzem-) organizujemy co roku; Fajowe Święto Broga- imprezę dla współpracowników oraz fajowych przyjaciół Bróg , podczas których pijemy fajowe piwo, smakujemy fajowe jadła , fajowo bawiąc , organizujemy charytatywne aukcje , turnieje fajczarskie, itp. -Fajowe Święto Bróg '2000- 3779,- przekazane na rzecz "domu Dziecka " w Przemyślu -Fajowe Święto Bróg '2001- 4350,- przekazane na rzecz "domu Dziecka " w Przemyślu -Fajowe Święto Bróg '2002- 3085,- przekazane dla polskich Dzieci z parafii w Dobromilu (Ukraina). Powołaliśmy tez przy okazji tych Świąt; Bractwo Druhów Bróg mające na celu animację ruchu fajczarskiego poza strukturami klubowymi CIPC - cele i zadania określa statut Bractwa.

7 stycznia 2001 roku miasto Przemyśl przeżyło Finał WOŚP , przekazane ze strony firmy Bróg przeznaczone do licytacji przedmioty zasiliły pulę.... . Fajka w kształcie serca z wrzośca -platou została zlicytowana za kwotę 850,-

W samo południe.. czyli o godzinie 12.00 zostało otwarte w Przemyślu Muzeum Fajek i Dzwonów przy ul. Władycze 3 Wieloletnie starania Przemyskiego Klubu Fajki przy organizacyjnej pomocy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej a i osobistym zaangażowaniu Pani Urszuli Olbromskiej osiągnęły fazę spełnienia. W uroczystości wzięło wiele osobistości ze Świata fajki, polityki. Wśród wielu ekspozycji fajkarskich jest i gablota z naszymi fajkami, do dekoracji muzeum wykonaliśmy dziesiątki fajek które wiszą pod sufitami sal wystawowych.

15 maja 2002 roku na zaproszenie mjr.Mirosława Michalika odwiedziliśmy (mr.Bróg i mrs.Bróg) Szkołę Orląt w Dęblinie na prezentację naszej firmy i fajczarstwa w Polsce i na Świecie. Kolejny raz potwierdziła się teza że ludzie , a szczególnie młodzi ludzie bez względu na profesję i poglądy , ze zdziwieniem otwierają oczy podczas opowieści o psychologii fajki . Pytań które zadawali młodzi piloci było wiele , najbardziej dociekliwi otrzymali fajowe prezenty i upominki.

Rok w rok bierzemy udział w Wielkich Manewrach Szwejkowskich które organizuje Przemyskie Stowarzyszenie Dobrego Wojaka Szwejka , wystawiając nasze fajki do Szwejkowych konkursów palenia fajki......... . Zbyszek Bednarczyk jest członkiem Stowarzyszenia ale dodatkowo od Wielkiej Kapituły Przemyskiego Stowarzyszenia Dobrego Wojaka Szwejka otrzymał tytuł WIELKIEGO FAJCZARZA CK ARMII...............

Na fali 90.50 MHz Radio Rzeszów, 31 lipca nadawana była z naszej Pracowni Fajek Bróg Wakacyjna audycja "Radio Biwak". Wywiadów udzielali i opowiadali o fajkach, wprost spod szlifierek i polerek pracownicy naszej firmy jak i Zbyszek Bednarczyk i zaproszeni goście : Kazimierza Róg ,Heniek Worobiec, Ludomir Lewkowicza i Marek Parol.

3 Flotylla Okrętów a ściślej kmdr ppor. Mgr Wacław Jakubowski zwyciężył w konkursiku zorganizowanym w Bieszczadach w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym na Jaworze podczas VIII Sejmiku Kultury Wojska Polskiego. 12.10.2002 Panowie Oficerowie -kierownicy klubów garnizonowych otrzymali fajko Bróg, 3 gramy tytoniu , 2 zapałki i wg. reguł CIPC nad którymi czuwał Zbyszek Bednarczyk fajczyło jak się patrzy. Spotkanie przy fajce zorganizowaliśmy wspólnie z Wesławem Czajkowskim kierownikiem klubu garnizonowego w Przemyślu z którym utrzymujemy przyjacielskie kontakty.

Od 1 stycznia 2003 Ministerstwo Pracy po latach starań ze strony fajkarzy przemyskich wróciło właściwe nazewnictwo naszego zawodu tj. fajkarz, wszyscy dotychczasowi Mistrzowie tego zawodu otrzymali nowe dyplomy, a nieco później Zbigniew Bednarczyk 20 marca zdał egzamin mistrzowski przy Cechu Rzemiosł Różnych dołączył do grona udyplomowanych rzemieślników Prowadzących działalności fajkarskie.

Buchalterię sprawuje w obu firmach szefowa Renata Bednarczyk. Mr. Bróg to największa pracownia fajkarska w Polsce (pozyskaliśmy większość maszyn i urządzeń "Wytwórni Fajek Michała Walata"), coraz częściej wykorzystując nowoczesne technologie, materiały, sposoby sprzedaży i promocji. Bróg jest niemal na każdej imprezie fajczarskiej w Polsce, m.in.: na XII Mistrzostwach Polski w Szczytnej"96,XIII "Calisia '98 " XIV Kolebka"2000,XV Łódż"2002 w corocznych w Poznaniu "o puchar Novotelu i jesiennych turniejach w Bydgoszczy i wielu, wielu innych, służąc pomocą i sponsoringiem.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej uhonorowało 17.12.2003 Zbigniewa Bednarczyka stosownym dyplomem "w podziękowaniu za twórczy wkład pracy w rozwój Muzeum" ( Muzeum Dzwonów i Fajek)

14. lutego 2004 miało miejsce Otwarcie Wystawy Rzeźby Zbyszka Bednarczyka w galerii "Piwnice" Centrum Kulturalnego w Przemyślu. A w kwietniu uzyskaliśmy wyróżnienie w Konkursie- Lider Produktu Regionalnego.

Podczas Mistrzostw Polski w Wolnym Paleniu Fajki "V Złota Podkowa" Konin-Licheń '2004 zorganizowaliśmy "Konkurs kolekcji fajek' z pierwsza nagrodą w wys.500,- która otrzymał kolekcjoner z Poznania Ryszard Ćwiąkała.

Wraz z Dyrektorem przemyskiego Muzeum Mariuszem Olbromskim, panią doktor Urszulą Olbromską, Jackiem Schmidtem wyjechaliśmy do Gersheim /Niemcy organizować wystawę przemyskich fajek i świętować wejście Polski do UE. W kolejnych dniach, wybraliśmy się z Jackiem do stolicy francuskiej fajki Saint Claude gdzie wraz Yves Grenard (Chacom, Ropp) udaliśmy się do Merostwa, z listem intencyjnym w sprawie partnerstwa miast Przemyśla i Saint Claude, później zwiedziliśmy słynne i ciekawe, tamtejsze Muzeum Fajek i Diamentów.

Nasza fajka startowała w Turnieju w Urzędowie.

3 lipca nasza fajka typu poker, była konkursową w IV Międzynarodowym Turnieju w Wolnym Paleniu Fajki "Kolebka'2004". Fajowe Święto Bróg '04 zaowocowało prócz tradycyjnych wartości, kolejną charytatywną kwotą 5.800,- przekazaną stowarzyszeniu pomocy dzieciom, 'Wzrastanie", następnie pojechaliśmy fajowić do Lwowa. Zaprojektowaliśmy pomnik Fajki-ławeczki. Jesteśmy na Novotelu' 2004.

2.10.2004. "Fajki w Teatrze" Wraz z dyr. Zbyszkiem Rybka zorganizowaliśmy wystawę z Kolekcji Zbyszka Bednarczyka, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ( jakiś mały konkursik! też).

Z. Bednarczyk zajął 28 miejsce z czasem 52 min.42s. w turnieju z okazji 18 lat PC Bydgoszcz.

Zostaliśmy laureatem "Skrzydeł Podkarpacia" nagroda dla społecznych działaczy, wyróżniających się w 2003 roku w pracy na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego regionu.

Odwiedził naszą pracownie bp. Piotr Libera –też fajczarz.

"Ars fumida" otwarcie Wielkiej wystawy przyborów do palenia tytoniu w Muzeum Narodowym w Krakowie, przy tym konkursik w 18-tce Broga który wygrał T.Polak.

V Klani Zemi Koruny Ceskej Olomouc'2005 czyli Mistrzostwa Ziemi Korony Czeskiej w Wolnym Paleniu Fajki – pierwszy raz polska fajka ( nr.47) na mistrzostwach kraju za granicą.

Jedziemy na Mistrzostwa -Lietuvos Pypkoriu Cempionatas 2005- Litwy do Wilna.

Przekazaliśmy nieodpłatnie, całą naszą kolekcję fajek tam wystawionych w Muzeum Fajek i Dzwonów. W Muzeum Regionalnym w Mielcu w czerwcu 2005 współorganizowaliśmy wystawę pt. Fajki z Przemyśla – przemyskie wytwórnie, fajki z kolekcji Zbigniewa Bednarczyka.

Firma Mrs Bróg zawiesza swoją działalność.

W 2005 25 czerwca miało miejsce wspólne "Fajowe Święto Bróg i TTI" w Krakowie, Najpierw paliliśmy fajkę MrBróg w konkursie chodzonym wokół Sukiennic i tu długość palenia mierzona była krokami uczestników turnieju. Goście przebrani byli w stroje różnorakich epok i narodów. Następnie celebrowaliśmy na podwórku TTI gdzie i "zupy chmielowej" i grilowanego nie zabrakło a dla Fundacji ANNY DYMNEJ " Mimo wszystko" zebraliśmy 8915,-.

W następnym dniu podczas drogi powrotnej, dowiedzieliśmy się że zmarł Mistrz Kazimierz Róg, pochowany na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu.

23-31 czerwca bierzemy udział w Festiwalu rycerskim w Egeerze na Węgrzech.

We wrześniu 2005 bierzemy udział w World Cup w Poznaniu wystawiając fajki i paląc fajkę z jakimś nienajlepszym czasem….

W październiku wraz Dyrekcją Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej jesteśmy głównymi organizatorami wystawy fajek ( głównie z naszej kolekcji) na Zamku w Baranowie Sandomierskim pt. "Świat Przemyskich Fajek"(organizujemy też tam malutki konkursik)

2006 marzec 18 bierzemy udział w III Warszawskim Turnieju Fajkowy.

W międzyczasie zaprzyjaźniamy się z znanym aktorem ( fajczarzem) Jerzym Bończakiem.

2 kwietnia wyruszamy wraz z Bartkiem Antoniewskim do Italii zobaczyć jak wrzosiec rośnie. Spędziliśmy ponad tydzień w podróży pełnej przygód i nowych znajomości, u briarcuterów; Fanice Cresci, Domenico Manno, Domenico Romeo" Mimmo", wykopałem swój własny kawałek, korzenia wrzośca.

Jedziemy do Wriezen, na turniej fajczarski a następnie wyruszam z Jackiem Schmidtem do Chicago na " Chicagoland International Pipe & Tabacianna Show 2006".Poznajemy całą "śmietankę" fajkarską Świata od Yuki Tukutomi z Japonii po Toma Eltanga z Danii. W drodze powrotnej zahaczamy o Grand Canion i Las Vegas.

W miedzy czasie wszystkiego zajmujemy się wykonaniem fajki pomnika który ma stanąć obok Wieży Zegarowej- Muzeum Fajek i Dzwonów.

1 lipca( 15 lat od powstania naszej firmy!)Fajowe Święto Bróg- 4780,- zebraliśmy dla piłkarskiej młodzieży, San Ostrów.

2 lipca Święto Fajki W Przemyślu, odsłonięcie pomnika, turniej, koncerty. W następny dzień jedziemy na fajczarskie imprezy do Lwowa.

W połowie czerwca, bierzemy udział w plenerze artystycznym w Humennem na Słowacji.

Wrzesień – Nowotel'06 –jesteśmy głównym sponsorem, tego Ogólnopolskiego spotkania Fajczarzy.

World Championship w Mariańskich Łaźniach zgromadził blisko 300 uczestników – byliśmy tam także z ekspozycja naszych fajek a następnie pojechaliśmy do Italii do prowincji Varese która jest liderem wytwarzania fajek na Świecie. Byliśmy w Muzeum Fajek Paronellego, u Brebii, Mimmo, Gigi itp.

W listopadowym Turnieju w Bydgoszczy, jako oręż fajczarzy "występowała" fajka Bróg.

Zdobyliśmy statuetkę i tytuł "Przemyskiego Lidera Przedsiębiorczości 2006"

W kwietniu 2007 nasza fajka z dębu po beczkach na wino, była palona podczas VII Mistrzostw Korony Czeskiej w Wolnym Paleniu Fajki w Uherskie Hradiste.

1 Maj 2007 Wriezen - 5 Euro-Pipe-Day z naszym udziałem, także w postaci fajki turniejowej Nr.48 Chochla. Wyprawa do Stanów, na Chicago Pipe Show' 2007, później kilka dni w Nowym Yorku i szczególna wizyta, u Mistrza Rolando Negoita .

Wyjazd na Mistrzostwa Ukrainy w Wolnym Paleniu Fajki w Kijowie, 17 maja.

Fajowe Święto Bróg 31 czerwca 2007, Otwarcie Wystawy Fajek z Kolekcji Zbyszka Bednarczyka w Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu, Święto Fajki Przemyśl' 2007.

Otwarcie Szkoły Fajki, w murach Pracowni Fajek Bróg-mistrza Zbyszka Bednarczyka.

Udział w Międzynarodowym Plenerze Artystycznym, "Insita 2007" na Słowacji.

Bierzemy udział w IV Zielonogórskim Konkursie Wolnego Palenia Fajki.

Wrześniowy "Novotel '2007" którego jesteśmy również Głównym Sponsorem,

Andrzej Potocki kręci program telewizyjny z cyklu "Zwykli – niezwykli" z udziałem Zbyszka Bednarczyka.

56 minut Zbyszka Bednarczyka w konkursie z okazji 10 lecia Gorzowskiego Klubu Fajki. Kanikuły w Egipcie z nargilą w ustach.

Chicago Pipe Show '08 .

Wystawiamy specjalny model kaszubskiej fajki podczas turnieju 24 maja w Ostrzycach pt. " Kaszebska Pipa'2008"

Fajowe Święto Bróg '08, ( 5,300,-) Świeto Fajki Przemyśl'08 z indiańskimi motywami.

XVIII Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Fajki " Novotel '2008" Gł. sponsor Mr.Bróg.

Odsłonięcie pomnika Szwejka w Przemyślu- który trzyma w ręku przemyska fajkę Mr.Bróg.

28 miejsce z czasem 45 minut , Zbyszek Bednarczyk podczas " Fajka i Jazz '08 w Gorzowie Wlkp.

Luty 2009 wraz z synem Kubą poszukiwaliśmy śladów fajek w Londynie i znaleźliśmy wiele….

12 Maja wizyta Tureckiej Delegacji Gospodarczej w naszej firmie.

Wspaniała wizyta u naszego briarcutera, przyjaciela "Mimmo" Romeo Domenico w Taggia który wraz z rodziną i fajowymi przyjaciółmi, świętował 40-lecie działalności rzemieślniczej rodziny Romeo.

Fajowe Święto Bróg '09 i Święto Fajki Przemyśl '09 w stylu marynistycznym.

Byliśmy inicjatorami ( autorami zdjęć i projektów) serii kartek pocztowych z fajkami.

Koniec lipca 2009, wyprawa do Moskwy, celem nawiązania kontaktów handlowych.

Sponsorujemy wrześniowy turniej fajczarzy, "Novotel '09"

Jesteśmy z Wystawą fajek i kurzymy podczas Mistrzostw Świata w Wolnym Paleniu Fajki w Debreczynie na Węgrzech.

Zbyszek Bednarczyk pomysłodawcą i redaktorem naczelnym rocznika " Przemyśl z Fajką" wydawanego przez Przemyski Klub Fajki.

Zbigniew Bednarczyk zostaje ponownie wybrany na Prezydenta Przemyskiego Klubu Fajki

Regionalna Izba Gospodarcza, przyznała Pracowni Fajek Mr.Bróg, głowną nagrodę w konkursie "Jastrząb Biznesu2009"

Fajowe Swieto Bróg 2010 – "Na Maxa!!!" pomijając rozliczne tradycyjne wydarzenia, przekazaliśmy 7500,- na operację małego Maksymilianka.

Zbyszek Bednarczyk, członkiem "Kapituły Fajkarzy" która obdarzyła "Fajką Zaufania" ,Przemysława Babiarza podczas Świeta Fajki pt. "Fajecko, Hej! "

Podczas 13 "FARTOWNYCH" Manewrów Szwejkowskich, Sztab Generalny Armii w Galicji , za niebo pomne zasługi dla Cesarstwa i królestwa Galicji, awansował Zbigniewa Bednarczyka majorem w Twierdzy Przemyśl

Miedzinarodny Vytvarny Plener "Insita 2010" w Humemmem na Słowacji.

Novotel'2010 w poznaniu i znów Mr.Bróg Sponsorem Generalnym, czas ..? 48min.47s.

TVN turbo kręci kilkunastominutowy program w naszej firmie pt." Polak Potrafi"

Luty'2011- Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy w Gdańsku.

25-lat Pipe Clubu Warszawa gdzie XXXII miejsce z czasem 37 min. 35 s.

PipeMakers Meeting – Kostelec'2011 pod Pragą, wspólne wykonywanie fajek w warsztacie Jana Kloucka z Anne Julie, Manduelą, Georgi Todorov, Michał Novak, Premysl Omrt, Robert Knez, Tomas Mahovsky.

Potem wspaniały turniej fajczarski ' "XI Klani zemi Koruny ceskie

Wyprawa do Saint Claude( Antoine Grenard) Taggi ( Mimmo) i Varese (Gigi, Macchi Serafino, etc.)

Czerwiec'2011 - Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego dla Zbigniewa Bednarczyka za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Fajowe Święto Bróg' 2011 - 20–lat fajkarskiej działalności Zbyszka Bednarczyka , 5800,- przekazane potrzebującym dzieciakom z Przemysla

Święto Fajki '2011 pt." Darz Bór, fajko!" wspólna impreza z Kołem Łowieckim w Przemyślu

Novotel'2011 – Sponsor strategiczny turnieju poznańskiego

Bierzemy udział wspomagając rokrocznie " Manewry Szwejkowskie" "Warsztaty Gospel", "Turnieje Tańca Towarzyskiego", "Fajowe Dyktanda", "Zjazdy Przemyślan" itp. w Przemyślu.

W pracowni pracuje; Andrzej Pest, Artur Miciak, Robert Turkiewicz, Janusz Samoił, Daniel Srogi, Artur Biel, Łukasz Bardziński, Wojciech Bębnowicz, Andrzej Polenik, Grzegorz Świąder, Andrzej Polenik Uczniowie; Adam Błażkowski, Patryk Hadel

Tak to się zaczęło ... 1948 r.

Rok 1908 - początek przemyskiego fajczarstwa

Kroniki rzemiosła przemyskiego notują już na początku XIX wieku kilku fajkarzy w naszym mieście, ale prawdziwy rozwój tego rzemiosła nastąpił wraz z przybyciem do Przemyśla w 1908 roku Czecha - Wincentego Swobody. Do pracy przy fajkach mistrz Swoboda przysposabiał uczniów m.in.: Ludwika Walata, Michała Walata, Jana Walata, Wiktora Winiarskiego i innych.

W 1947 roku dwóch panów

Mistrz Wiktor Winiarski (jeden ze zdolniejszych uczniów Wincentego Swobody) i Zbigniew Mazuryk umyślili założyć firmę fajkarską. Pełna nazwa firmy brzmiała "WYRÓB GALANTERII Z DREWNA I TWORZYW SZTUCZNYCH - BESKID - spółka Wiktor Winiarski i Zbigniew Mazuryk", zarejestrowana w Cechu Rzemiosł Różnych na początku 1948 roku.

1947

Zakład mieścił się na Podwiniu

lewobrzeżnej dzielnicy Przemyśla, przy ulicy Stanisława Augusta. Wytwarzano oprócz fajek z gruszy, cygarniczki z wiśni, cygarniczki i cygaretki z rezolanu i galalitu, długopisy, bransoletki, oraz inne różnego typu upominki. Wszystko, nawet ustniki wykonywano ręcznie. Nazwę "BESKID" wybijano na fajkach. Księgowość w firmie prowadził repatriant z Syberii, lwowski kupiec Ferdynand Hegedis. W grudniu 1947 roku zaczyna terminować w "Beskidzie", skaperowany przez W. Winiarskiego 17-letni Kazimierz Róg. Przez dwa, trzy lata w tym okresie pracowali: Kazimierz Petryszkiewicz, Jerzy Paprzycki, Zygmunt Mikołajczyk, Walerian Róg, Adam Winiarski, Roman Lenczyk, Marian Rajtar.

1947

W 1954 roku ...

zostaje przyjęty na praktykę 16-to letni uczeń Józef Błażkowski i Stanisław Chochela, a dwa lata później uczniem zostaje Czesław Partyka. W 1965 roku z różnych względów dochodzi do rozwiązania spółki, która dzieli się na dwie oddzielne pracownie. W. Winiarski przejmuje jedną część firmy wraz z Cz. Partyką i St. Chochelą, a Z. Mazuryk drugą część firmy z pracownikami: F. Hegedisem, K. Rogiem i J. Błażkowskim, M. Rajtarem przenosząc siedzibę firmy na ulicę Barską (później Waryńskiego) na Zasaniu. Od 1968 do 1980 roku zatrudniony jest tam też Lech Kordybacha, długo pracuje także Artur Krawczyk oraz kuzynka Z. Mazuryka, Alicja Metzner. Do 1980 roku wszyscy panowie: Mazuryk, Róg, Błażkowski i Kordybacha posiadają tytuły mistrzów rzemiosła.

1954

Pod koniec lat 70-tych zaczęto

wreszcie wytwarzać fajki z wrzośca albańskiego, który do tej pory był dostępny tylko Walatom, lecz nadal głównie wytwarzano fajki z drewna gruszy i cygarniczki w ilościach ok. 500 do 800 szt. miesięcznie. W 1981 roku Zbigniew Mazuryk zawiązuje spółkę ze swoimi pracownikami pod nazwą "M.R.B." (tj. Mazuryk, Róg, Błażkowski). Znak "MRB" odtąd jest sygnowany na produkowa- nych fajkach i cygarniczkach. Był to okres prosperity spółki ze względu na wprowadzony stan wojenny i reglamentację wyrobów tytoniowych, stąd też było duże zapotrzebowanie na wszystko co łączyło się z paleniem tytoniu.

1981

W 1986 roku zmarł Zbigniew Mazuryk.

K. Róg J. Błażkowski spłaca 1/3 części wytwórni żonie zmarłego. Nadal używają i sygnują fajki stemplem "MRB" i dalej prowadzą fajkarską działalność. Właściciel lokalu w którym siedzibę miała firma, wypowiada umowę najmu, stąd też ogłoszenie w prasie "Sprzedamy wytwórnię fajek i cygarniczek, ul. Barska, Przemyśl", na które jednak nikt nie odpowiada. W związku z zaistniałą sytuacją na wiosnę 1991 roku J. Błażkowski rezygnuje z fajkarstwa i przechodzi do branży handlowej.

1986

Następnie "skoligacono" ze sobą mistrza Kazimierza Roga i Zbyszka Bednarczyka

Już w czerwcu 1991 roku zostaje zorganizowana wytwórnia w pod przemyskim Ostrowie, na posesji Bednarczyków i teraz tam tworzą się fajki firmy. Zbyszek Bednarczyk w tym czasie maluje "olejami", pisze wiersze, a najbardziej pasjonuje się rzeźbą (wcześniej dwa lata tworzył firmę rzeźbiarską), jest członkiem Klubu Plastyka w Przemyślu, bierze udział w wystawach zbiorowych, organizuje indywidualne wystawy - spektakle połączone z aukcjami na cele charytatywne. Ojciec Zbyszka jest rzemieślnikiem - mistrzem rzemiosła branży budowlanej. Część udziału w spółce Zbyszek Bednarczyk odkupił od Józefa Błażkowskiego.

1991
Language selection: